Marlon Brandos Rolex GMT-klocka säljer för $ 1,8 miljoner på auktion

[ad_1]

<div _ngcontent-c17 = "" innerhtml = "

Budet i New York City för denna sällsynta Rolex-klocka – en gång ägs av Marlon Brando och bärs i filmen Apocalypse nu – var intensiv. Det verkar som om många människor runt om i världen var intresserade av att skaffa klockan som Brando ristade sitt namn på baksidan av nästan fem decennier sedan. I slutändan, efter cirka 15 minuters budgivning, sålde Lot 30 för $ 1,8 miljoner och $ 1,952 med avgifter.

Urklippt för att klockan kunde göra rekord – för att vara det längsta bud på natten – Aurel Bacs of Phillips i samband med Bacs & amp; Russo kallade detta för en av de största Rolex GMT-mästarklockorna, bärda av en av de större skådespelarna.

kvällens Spelväxlare auktionen hade mycket hype kring den. Klockorna som säljs – 75 partier – är alla en del av spelbyten eller tillhörde speländrande människor. Klockorna som förväntades hämta de högsta beloppen var denna klocka och Jack Nicklaus Rolex, lagunen med några andra.

Den här klockan, som vi skrev om i detalj här den senaste sommaren köptes faktiskt av Brando på 1970-talet. Han valde att bära den i sin roll som överste Walter E. Kurtz, före detta Green Beret som blev skurk under Vietnamkriget. Eftersom filmskaparna ville att han skulle ta bort klockan i filmen, vilket Brando inte ville göra, tog han bort bara ramen och gav den ett ovanligt utseende. I år är det 40-årsjubileumet för den legendariska filmen.

Brando begav klockan till sin dotter 1995, och det var första gången det har gått upp på auktion. Klockan, som såldes som den slitits i filmen (utan ramen) kommer också att gynna välgörenhet, eftersom Brandons dotter Petra och hennes man donerar en del av intäkterna för att hjälpa barn som lever genom svårigheter.

39 mm Rolex GMT_Master Superlative Chronometer med datum (med cyklops förstoringsfönster) skapas i stål med lysande markörer. Cirka 1972 är Ref. & Nbsp; 1675 i väl bevarat tillstånd. Det såldes med två signerade proveniensbrev från Petra Brando Fischer och Caroline Barrett, och två extra, anpassade "M B" -band som designades av Attila Aszodi.

">

Ursäkta att klockan kunde göra rekord – för att vara den längsta bid-on natten – Aurel Bacs från Phillips i Association with Bacs & Russo kallade detta för en av de största Rolex GMT Master klockorna, bärs av en av de större skådespelarna.

Denna klocka, som vi skrev om i detalj här den senaste sommaren, köptes faktiskt av Brando på 1970-talet. Han valde att bära den i sin roll som överste Walter E. Kurtz, före detta Green Beret som blev skurk under Vietnamkriget. Eftersom filmskaparna ville att han skulle ta bort klockan i filmen, vilket Brando inte ville göra, tog han bort bara ramen och gav den ett ovanligt utseende. I år är det 40-årsjubileumet för den legendariska filmen.

39 mm Rolex GMT_Master Superlative Chronometer med datum (med cyklops förstoringsfönster) skapas i stål med lysande markörer. Cirka 1972, Ref. 1675 är i väl bevarat tillstånd. Det såldes med två signerade proveniensbrev från Petra Brando Fischer och Caroline Barrett, och två extra, anpassade "M B" -band som designades av Attila Aszodi.

[ad_2]